střed @17m, konce ramen @6-7m, žebříček 450 ohms 13m |
Google translate: |
Vycházel jsem z rozměrů u mě realizovatelných a co nejbližších anténě Zeppelin z literatury:
Rothammels ANTENNEN BUCH - Mehrband-Zepp
Miroslav Procházka ANTÉNY Encyklopedická příručka - Anténa Zeppelin
a přidal další rameno stejné délky, takže vznikl rezonanční symetrický vícepásmový dipól se středem asi 17m a konci 6-7m nad zemí a žebříčkem 450 ohmů o délce 13 m:
Na konci žebříčku by měl být připojen symetrický anténní tuner jako je to na obrázku s proudovým balunem a koaxiálním kabelem 50 ohmů do TCVRu:
Symetrický anténní tuner (dolní propusť) pro vyšší impedanci antény s proudovým balunem
Protože průchod střechou ale mohl být realizován pouze koaxiálním kabelem zvolil jsem po konzultaci s Mirkem OK2BUH zapojení podle dalšího obrázku:
Účinný proudový balun podle W1JR (polovina závitů má opačnou orientaci)- zde použit toroid AmidonT-300-2 s navinutým koaxiálním kabelem RG-59 (pro přenesený výkon zhruba do 0,5 kW pro tuto anténu):
Toroid je fixován instalatérskými díly ze sifonu na základové desce z hnědého pertinaxu (dříve též česky kartitu). Balun je zaizolován osvědčenou i když trochu drahou páskou Patex, dole je ponechán otvor pro odtok kondenzované vody. Koaxiál je jištěn ocelovým lankem proti vytržení z průchodu střechou (viz fotogalerie), lanko je vedeno šikmo směrem dolů od dalších kotevních strun a tím zabraňuje kývání balunu ve větru.
Důležitá je krátká délka koaxiálního kabelu od žebříčku, neboť ten se stává (i přes použití proudového balunu) součástí antény a s jeho rostoucí délkou na něm dochází k vytváření stojatých vln a anténa přestává mít svoje pozitivní vlastnosti. Použitý anténní tuner je typu L, horní propust, který se nejlépe osvědčil pro naladění antény v pásmech 160, 80 a 40 m. Hodnoty: C - pevná 300 pF + proměnná 300 pF (paralelně), L - proměnná 25 uH (nejlépe roler z ant. členu Třince). Já jsem použil Univerzální L-T-L tuner. Ladění je ostré, pro první naladění tuneru je vhodné použít anténní analyzátor místo TCVRu a zapsat si polohy ovládacích prvků. Tunerem lze impedanci antény přizpůsobit až na SWR 1.2-1.0 na vstupu TCVRu :
Hodnocení antény: každou anténu je možno hodnotit podle různého úhlu pohledu, kromě jiného i podle rozměrů, náročnosti montáž, nutnosti použití anténního tuneru... Z tohoto pohledu se D. Zepp nejeví jako optimální anténa pro domácí QTH.
Z jiného pohledu se ale jedná o plně rozměrnou symetrickou anténu pro více pásem bez trapů s pozitivními vlastnostmi pro příjem i vysílaní. D. Zepp podle mého subjektivního porovnání s předchozími anténami zkoušenými v mém QTH (LW 52 m, W3DZZ 66 m, Windom 73 m) přijímá i vysílá na pásmech 80 a 160 m nejlépe z nich, nemá problém s pronikáním VF (HF) do PC a TV, nemá trapy odporující větru a poskytující prostor pro námrazu.
D. Zepp anténa mě dost překvapila v contestu CQWW 160 CW 2014 (LP) tedy v pásmu 160m. DXy, které jsem v závodě udělal:
Amerika (10) | K5WA, K3ZM, K1LZ, AA1K, K6ND, N4PN, WR1TC, W2GD, W1XX, VY2ZM |
Asie (10) | R7NW, RG9A, UP0L, 4K6FO, 4L5O, RD8D, R7AW, RY9C, P33W, C4A |
Afrika (2) | 3V8BB, TA3D |
Žebříček (US dvojlinka) 450 ohms je velmi odolná působení slunečního záření, větru i tahu zmrzlého sněhu, pokud je dobře upevněna a je vedena co nejvíce vertikálním směrem k zemi. Nejlépe se osvědčilo uchycení žebříčku nevodivým lanem Mastrant protaženým okénky mezi jeho vodiči ke stožáru, viz obrázek:
Antény Zeppelin |
Antény Zeppelin 2 |